PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1065}

Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
8,0 726 652
oceny
8,0 10 1 726652
8,2 45
ocen krytyków
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia
powrót do forum filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia

Z gory pragne przeprosic za spam.
Ale trapi mnie pewna rzecz, otoz, chce przeczytac wszystkie czesci sagi.
Ale nie wiem w jakiej kolejnosci powinienem, by podazac za historia, od poczatku do konca.
Tu wiem, ze pierwszy jest Silmarillion, potem Hobbit i potem trylogia Wladcy Pierscienii, ale,
co z Dziecmi Hurina, Nie dokonczonymi opowiesciami oraz Historia Srodziemia?
Czy moglby ktos mi pomoc, w upozadkowaniu tych ksiazek chronologicznie?

ocenił(a) film na 10
Jacob Voorhees

znalazlem, jezeli ktos ma podobny problem, zapraszam tutaj:

http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=4147

ocenił(a) film na 5
Jacob Voorhees

Polecam czytanie w kolejności powstawania.
1. "Hobbit" (tutaj należy wziąć pod uwagę, że książka ta powstała z myślą o młodszych czytelnikach, więc starszy czytelnik musi nieraz przymykać oko na pewne rzeczy).
2. "Władca Pierścieni" (której nie powinno nazywać się trylogią, bo w zamyśle Tolkiena nigdy nią nie była).
3. "Silmarillion" (czytanie go na początku nie jest moim zdaniem dobrym pomysłem).
4. Dzieci Hurina (książka ta stanowi rozwiniętą wersję jednej z Wielkich Opowieści "Silmarilliona". Została stworzona na bazie fragmentów zamieszczonych wcześniej w "Silmarillionie" i "Niedokończonych Opowieściach" oraz uzupełniona przez materiały zawarte w "The History of Middle-earth".)
5. Niedokończone Opowieści (zawarto w tej książce różne interesujące materiały dzięki, którym możemy poznać szczegóły części wydarzeń i zjawisk opisanych przez Tolkiena)
6. "The History of Middle-earth". To już książka dla zaawansowanych miłośników Tolkiena - tylko 2 pierwsze z 12 tomów zostały przełożone na język polski - "Księga Zaginionych Opowieści" tom 1 i 2 (są one obecnie bardzo trudno dostępne, ceny na serwisach aukcyjnych sięgają absurdalnych poziomów). "Księga Zaginionych Opowieści" to pierwsza wersja tego, co znamy jako "Silmarillion". Nie każdemu przypadnie do gustu, bo nieraz mocno różni się od wydarzeń opisanych w "Silmarillionie". Kolejne tomy zawierają wiele interesujących materiałów. W ramach "The History of Middle-earth" jest również podseria: "The History of The Lord of the Rings" (tomy 6-9), w której zawarto materiały przedstawiające proces powstawania "Władcy" - często zawarto tu alternatywne wersje wydarzeń. Najciekawszymi tomami "Historii" w odczuciu wielu osób są 3 ostatnie tomy, a zwłaszcza ostatni "The Peoples of Middle-earth".
Jeśli chodzi o tłumaczenie całości "The History of Middle-earth" na polski to szanse póki co są bardzo małe ze względu na to, że "Tolkien Estate" domaga się wykupienia od razu praw do całości "Historii" i stworzenia zespołu tłumaczy, który zająłby się opracowanie tłumaczenia całości. Ze względów finansowych żadne wydawnictwo nie jest obecnie w stanie podołać temu zadaniu. Niestety "Tolkien Estate" nie zgadza się również na wznowienie przetłumaczonej już na polski "Księga Zaginionych Opowieści".

Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones